Potpisnici Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite oštro osuđuju zloupotrebe prava na jednokratnu novčanu pomoć, koje je iznela koleginica Ana Lazarov u tekstu Radara od 10.04.2025. godine pod nazivom: “Dokumenta koja dokazuju krađu preko lažne novčane pomoći” (tekst je dostupan na: Radar) i kolega Dragoslav Pantić u tekstu Radara od 17.04.2025. pod nazivom “Nova svedočenja o zloupotrebama socijalne pomoći: Pretili su mi decom da ćutim” (tekst je dostupan na: Radar).
Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite je početkom 2025. godine usvojila pridružene zahteve, u okviru kojih je istakla neophodnost angažovanja nadležnih inspekcijskih i drugih državnih organa, kako bi se istražile koruptivne radnje, utvrdila odgovornost za zloupotrebe u domenu socijalne zaštite i zaustavile prakse koje povređuju prava građana i ozbiljno ugrožavaju stručni rad i prava zaposlenih u socijalnoj zaštiti. Pored jasnih indicija o korupciji koje do nas dolaze, sve je više svedočenja i dokaza o tome da se sredstva namenjena najugroženijim građanima zloupotrebljavaju u političke svrhe i da rastu politički pritisci, kako na zaposlene u sistemu socijalne zaštite, tako i na korisnike.
Podsećamo i na vesti da su u Staroj Pazovi jednokratne pomoći isplaćivane licima koje uslove ne ispunjavaju (vest se nalazi na linku). Ovo samo ukazuje da se sa ovim praksama nije stalo 2023. godine pred izbore, već da se mehanizam isplate jednokratnih pomoći koristi i dalje kao svojevrsni način „nagrađivanja“, dok se istovremeno materijalno ugroženim korisnicima ukida novčana socijalna pomoć, ili na nju čekaju neopravdano dugo. Ukazujemo i da su posledice koruptivnih radnji u izdavanju licenci za rad kao i nedostatak adekvatnih smeštajnih kapaciteta za najstarije doveli do toga da je, u poslednjih 6 meseci, 14 korisnika socijalne zaštite izgubilo život.
Postoje jasne indicije da se koruptivne radnje u sistemu socijalne zaštite naročito sprovode kroz uvođenje Sistema za zaštitu i automatizaciju instrumenta socijalne zaštite (SOZIS), kao i uvođenjem Zakona o socijalnoj karti, sa nejasnim procedurama zaštite podataka o ličnosti korisnika i da se kroz ove sisteme podaci korisnika zloupotrebljavaju u stranačke svrhe (u izbornom procesu, u dodeljivanju novčanih davanja i mobilizaciji za stranačke radnje). Ukazujemo da je ugovor o javnoj nabavci sistema za zaštitu i automatizaciju sistema socijalne zaštite sklopljen u martu 2020. godine sa grupom ponuđača ASSECO SEE d.o.o i ITEN ENGINEERING d.o.o. Novi Sad, a da je vrednost ugovora 692.820.000 dinara, uz mesečno održavanje za koje se odvajaju sredstva u iznosu od 12.975.085,70 dinara. Od uvođenja ovog sistema, rad zaposlenih u centrima za socijalni rad je otežan, anuliran, a sam sistem nije prilagođen zakonima i Ustavu Republike Srbije.
Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite stoji čvrsto uz koleginicu Anu Lazarov i kolegu Dragoslava Pantića u njihovom hrabrom odgovoru na zloupotrebe, te pruža podršku i poziva sve druge zaposlene koji se suočavaju sa nepravilnostima i pritiscima i imaju informacije o kršenju zakona u sistemu socijalne zaštite, da nam se obrate na adresu: inicijativazasocijalnuzastitu@gmail.com.
U Beogradu, 17.04.2025. godine
Potpisnici Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite čestitaju Svetski dan socijalnog rada svim socijalnim radnicama i radnicima koji u sistemima socijalne i zdravstvene zaštite, prosveti, pravosuđu, privredi i civilnom sektoru nesebično pružaju podršku onima kojima je potrebna.
Ovogodišnja tema "Jačanje međugeneracijske solidarnosti za dugotrajno blagostanje" ukazuje na značaj slavljenja solidarnosti među generacijama. Socijalni radnici stoje uz učenike, starije i sve one koji teže pravednijem društvu. I dalje čvrsto stojimo uz studente i studentkinje i sve građane i građanke koji se poslednjih četiri meseca bore za pravedno i odgovorno društvo. Oštro osuđujemo nasilje koje se dešavalo na ulicama tokom mirnog protesta građana 15. marta, kao i svakodnevno nasilje od tog dana sa kojima se građani i građanke svih generacija suočavaju.
Podsećamo javnost da smo prošle godine na Međunarodni dan socijalnog rada podneli inicijalne zahteve Inicijative nadležnim ministarstvima i nekoliko urgencija. U februaru 2025. godine usvojeni su i prošireni zahtevi, koji ukazuju na zloupotrebe i korupciju u sistemu socijalne zaštite za koje tražimo odgovornost, a koji su takođe podneti nadležnim ministarstvima. Nažalost, do sada nismo dobili odgovor.
Još jednom šaljemo solidarnu podršku kolegama i koleginicama Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu koji su u štrajku, kao i prosvetnim radnicima i radnicama. Pozivamo medije da intenziviraju izveštavanje o pritiscima i zlostavljanju sa kojima se naše koleginice i kolege svakodnevno suočavaju od kad su započeli štrajk. Poslednji pokušaj nasilnog gušenja štrajka bio je i nezakonito umanjenje plate zaposlenima u štrajku, potpuno proizvoljno.
Uprkos svim izazovima, nastavljamo da se borimo za sisteme u kojima niko nije zapostavljen, a svaki glas je važan. Naša snaga leži u solidarnosti – samo zajedno možemo stvoriti društvo koje poštuje dostojanstvo svakog čoveka.
U Beogradu, 18.03.2025. godine
Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite
Poštovani potpisnici i potpisice Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite,
Pozivamo vas na 6. online sastanak, koji je zakazan za sredu, 5. marta 2025. godine od 13h do 15h.
Vaše učešće na sastanku možete prijaviti putem online formulara: https://forms.gle/bKunX875M731QdjK7
Svima koji se prijave dan ranije će biti dostavljen pristupni Zoom link.
Cilj sastanka: izražavanje podrške štrajku kolega i koleginica iz Gradskog centra za socijalni rad Beograd, kao i planiranje daljih aktivnosti Inicijative, uključujući organizaciju zajedničkog protesta, ohrabrivanje glasa pomagača, jačanje pritiska na donosioca odluka i druge korake u pravcu ostvarivanja inicijalnih i pridruženih zahteva Inicijative.
Nadamo se Vašem učešću i zajedničkoj razmeni o aktuelnostima u sistemu socijalne zaštite i o načinima kako solidarno i kroz zajedničke akcije možemo da doprinesemo neophodnim sistemski promenama.
Zahvaljujemo Vam se unapred na učešću.
U Beogradu, 28.02.2025.
Srdačan pozdrav,
Tim Inicijative
Potpisnici Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite oštro osuđuju pritiske sa kojima se koleginice Svetlana Stoilković, administrativna radnica i Jana Bosanac, voditeljka slučaja i supervizorka u Centru za socijalni rad Gadžin Han, suočavaju nakon što su odbile odlazak na stranački miting Srpske napredne stranke u Jagodinu 24.01.2025. godine.
Kodeks profesionalne etike stručnih radnika socijalne zaštite Srbije u svom članu 13 propisuje da je svaki stručni radnik dužan da rukovodiocima, kreatorima politika, donosiocima odluka i široj javnosti ukaže na situacije i okolnosti u kojima su resursi neadekvatni, i kada je raspodela resursa, politika ili praksa potčinjavajuća, diskriminatorska, nepravična, oštećujuća ili nezakonita za korisnike socijalne zaštite, kao i za druge pojednice, grupe i zajednice koje su izložene rizicima socijalnog isključivanja. Ovim putem pozdravljamo hrabrost koleginica koje su izašle u javnost, i obaveštavamo da će im, u skladu sa trenutnim mogućnostima advokata, biti obezbeđena besplatna pravna pomoć kako bi se preveniralo da koleginica Svetlana dobije otkaz, kao i da se spreči dalji mobing obe zaposlene.
Zahtevamo od direktora Centra za socijalni rad Gadžin Han, Zorana Todorovića, da što pre obavesti javnost o razlozima kao i zakonskom osnovu po kojem su ugovori o radu zaposlenih izneti iz Centra za socijalni rad Gadžin Han i odneti u Gradsku opštinu u Gadžinom Hanu. Podsećamo i direktora i javnost da je ukidanje radnog mesta, u skladu sa zakonom, moguće samo odlukom o tehnološkom višku, za koju je propisana odgovarajuća procedura.
Kao što smo više puta naglasili, a i izveštaj Državne revizorske institucije pokazao, broj zaposlenih u centrima za socijalni rad je već godinama drastično manji nego što je propisano podzakonskim aktima, a ovo je situacija i u Centru za socijalni rad u Gadžinom Hanu. Ukidanje ovog radnog mesta ozbiljno bi ugrozilo već izuzetno ograničene kapacitete ovog centra za socijalni rad da obavlja poslove u svojoj nadležnosti. Pozivamo da se, prvenstveno, ispitaju statusi direktora, posebno onih u v.d. statusu koji su, prema izveštajima sa terena, istekli. Dodatno, pozivamo da se preispita struktura zaposlenih u Centru za socijalni rad Gadžin Han i javnost obavesti o stručnoj spremi svih voditelja slučaja u ovom centru, jer postoje indicije da je na poslovima voditelja slučaja zaposleno lice bez odgovarajuće stručne spreme i bez licence za obavljanje osnovnih stručnih poslova u socijalnoj zaštiti.
U Beogradu, 04.02.2025. godine
Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite
Poštovana/i,
Obraćamo se svim potpisnicima/cama Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite (dalje: Inicijativa). U skladu sa zaključcima sa online sastanka potpisnika i potpisnica Inicijative, koji je realizovan 23.1.2025. godine, sačininjen je predlog pridruženih zahteva Inicijative.
Želimo da obavestimo sve potpisnike/ce o tome i da pružimo mogućnost participacije. Svim potpisnicima/cama je dostavljen mejl sa predlogom pridruženih zahteva, ali zbog potencijalnih tehničkih smetnji u dostavi mejla, želeli smo da informišemo sve i putem našeg sajta. Pozivamo Vas da pročitate predlog pridruženih zahteva i da date svoje mišljenje.
Pišite nam i putem mejla: inicijativazasocijalnuzastitu@gmail.com
Možete nas obavestiti putem mejla ukoliko sa predloženim zahtevima niste saglasni i smatrate da predloženo ne odgovara vašim stavovima, u kom slučaju Vas na Vaš zahtev možemo izbrisati sa liste potpisnika Inicijative. U suprotnom, Vašu ćemo podršku podrazumevati.
Rok za izjašnjavanje o pridruženim zahtevima Inicijative je sreda, 5. februar 2025. do 12h.
Hvala najlepše na dosadašnjoj podršci i aktivnom učešću!
Srdačan pozdrav!
PREDLOG PRIDRUŽENIH ZAHTEVA INICIJATIVE ZA UNAPREĐENJE STANJA U SISTEMU SOCIJALNE ZAŠTITE
U skladu sa trenutnom društveno-političkom situacijom u zemlji, koju oslikavaju višemesečne blokade fakulteta i univerziteta u Srbiji, potpisnici Inicijative za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti (preko 900 pojedinaca i pojedinki i 28 organizacija i institucija), nedvosmisleno se pridružuju studentskim zahtevima. U isto vreme ukazujemo na to da je borba studenata za pravedno društvo u kojem institucije slobodno rade svoj posao, borba od koje zavisi opstanak sistema socijalne zaštite. Višegodišnje urušavanje sistema socijalne zaštite, korupcija i politički pritisci, su činioci koji su u velikoj meri doprineli do niza tragedija u kojima su korisnici sistema socijalne zaštite gubili živote. Nedavni požar u domu za stare u Barajevu u kojem je život izgubilo 8, a povređeno 7 ljudi, kao i u Udruženju za pružanje usluga odraslih i starijih u Vojki, gde su život izgubile tri osobe, a dve su povređene, samo su najskoriji primeri da sistem socijalne zaštite ne obezbeđuje u potpunosti sigurnost i ostvarivanje prava korisnika socijalne zaštite, koja su im garantovana međunarodnim pravom, domaćim zakonima, stručnim i etičkim principima rada. Prema istraživanju CRTA (https://crta.rs/wp-content/uploads/2023/11/Mreza-politickih-pritisaka_u-centrima-za-socijalni-rad.pdf), korisnici sistema socijalne zaštite su često zloupotrebljeni u političke svrhe. Svedoci smo izjava učesnika raznih političkih skupova da im prisustvo obezbeđuje elementarne resurse za život, a što se moglo videti i na snimcima događaja koje je vladajuća partija organizovala nedavno u Jagodini. Ovim putem ukazujemo i na neprikladne reakcije na društvenim mrežama na snimke učesnika ovakvih skupova, i osuđujemo ismevanje osoba na snimcima za koje možemo da pretpostavimo da su korisnici sistema socijalne zaštite.
Imajući ovo u vidu, smatramo da je Inicijativi za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti neophodno pridružiti nove zahteve, koji su u osnovi svih problema i bez čijeg ispunjenja ciljevi definisani u Inicijativi trenutno nisu ostvarivi. U tom smislu zahtevamo:
1. Hitno ispunjenje zahteva studenata: Pružamo nedvosmislenu podršku studentima u borbi za pravedno društvo i pozivamo na hitno ispunjenje svih njihovih zahteva. Kodeks profesionalne etike stručnih radnika socijalne zaštite u Srbiji ukazuje na važnost suprotstavljanja nepravičnim politikama i praksama, suprotstavljanja korupciji u socijalnoj zaštiti, i zaštite interesa korisnika, njihovog dostojanstva kao i interesa socijalne zaštite u celini. Smatramo da bez ispunjenja studentskih zahteva nema prostora za razgovor o unapređenju stanja u sistemu socijalne zaštite.
2. Doslednu primenu zakona u socijalnoj zaštiti: Podržavamo zahteve studenata za poštovanje zakona time što zahtevamo doslednu primenu zakona u socijalnoj zaštiti, zaustavljanje praksi koje dovode do kršenja osnovnih prava korisnika sistema, a koje obuhvataju korupciju, stranačko zapošljavanje u centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne zaštite, zloupotrebu moći zaposlenih u ministarstvima, gradskim opštinama i direktora ustanova i centara za socijalni rad i nezakonit i neetični rad stručnih radnika. Javno ukazujemo na to da se, naročito u prethodnim godinama, zapošljavanje u sistemu socijalne zaštite sprovodi po stranačkoj pripadnosti, gotovo isključivo ugovorima na određeno vreme, čime se zaposleni stavljaju u nepovoljni položaj i zloupotrebljavaju u političke svrhe pretnjama neprodužavanjem ugovora o radu ukoliko ne sprovode naloge direktora i viših instanci (opština i ministarstava). Tražimo apsolutni hitni prekid političkih pritisaka i zloupotrebu zaposlenih i korisnika sistema socijalne zaštite u političke svrhe.
3. Hitno postupanje tužilaštva: Postoje jasne indicije da se koruptivne radnje u sistemu socijalne zaštite naročito sprovode kroz uvođenje Sistema za zaštitu i automatizaciju instrumenta socijalne zaštite (SOZIS), kao i uvođenjem Zakona o socijalnoj karti, sa nejasnim procedurama zaštite podataka o ličnosti korisnika i indicijama da se kroz ove sisteme podaci korisnika zloupotrebljavaju u političke svrhe (u izbornom procesu, u dodeljivanju novčanih davanja i mobilizaciji za stranačke radnje). Ukazujemo da je ugovor o javnoj nabavci sistema za zaštitu i automatizaciju sistema socijalne zaštite sklopljen u martu 2020. godine sa grupom ponuđača ASSECO SEE d.o.o i ITEN ENGINEERING d.o.o. Novi Sad, a da je vrednost ugovora 692.820.000 dinara, uz mesečno održavanje za koje se odvajaju sredstva u iznosu od 12.975.085,70 dinara. Od uvođenja ovog sistema, rad zaposlenih u centrima za socijalni rad je otežan, anuliran, a sam sistem nije prilagođen zakonima i Ustavu Republike Srbije. Imajući ovo na umu, ne možemo da ne postavimo pitanje, čemu je ovako skup sistem namenjen, ukoliko nije namenjen zaposlenima u sistemu socijalne zaštite i korisnicima istog. Postoje indicije i dokazi da se ovaj sistem, kao i sistem socijalne karte, zloupotrebljavao tokom predizbornog procesa u decembru 2023. godine, odnosno da su jednokratne novčane pomoći dodeljivane mimo propisane procedure, a da se gotovo svakodnevno, po potrebi, podaci korisnika u ovim sistemima zloupotrebljavaju. Pitamo se da li je duboko ukorenjena korupcija u sistemu socijalne zaštite glavni je razlog zbog kojeg je došlo i do tragedije u Barajevu kada je život izgubilo 8 ljudi. Shodno ovome, zahtevamo od Tužilaštva da ispita navode o koruptivnim radnjama u sistemu socijalne zaštite, o navodima vezanim za zloupotrebu ličnih podataka korisnika i tražimo hitno pokretanje postupaka protiv onih koji su odgovorni za kršenje zakona i korupciju u sistemu.
4. Odgovornost rukovodstva ministarstva: Tražimo odgovornost zaposlenih u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju i puno ispitivanje odgovornosti za tragedije u oba doma za stare gde je život izgubilo 11, a teško povređeno 9 ljudi. Zahtevamo da se objavi dokumentacija koja se odnosi na omogućavanje rada ovoj ustanovi (rešenja o licenciranju, zapisnici kojima je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za rad, zapisnici o inspekcijskim nadzorima i sl.). Zahtevamo i odgovornost svih u ovim ministarstvima koji su suprotno zakonu, ignorišući podnete zahteve, povredili pravo potpisnika ove Inicijative da se o njihovom zahtevu odlučuje.
Naglašavamo da postavljanjem ovih zahteva ne odustajemo od ciljeva Inicijative onako kako su postavljeni u martu 2024. godine, a koje smo tri puta do sada priložili i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju. Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite sadrži ciljeve koji će dovesti do unapređenja stručnog postupka, adekvatnijeg ostvarivanja prava, poboljšanja položaja zaposlenih i unapređenja podrške korisnicima na način da njihovo dostojanstvo bude uvaženo. Ipak, smatramo da ovi ciljevi nisu ostvarivi bez prethodnog ispunjenja četiri gore navedena zahteva. Smatramo trenutnu situaciju uspostavljanja nove vlade, idealnom prilikom da se na vodeće pozicije u dva nadležna ministarstva imenuju stručni ljudi sa iskustvom u radu u sistemu socijalne zaštite, koji nisu partijski postavljeni.
U Beogradu, 01.02.2025.
Inicijativa za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite
Poštovane potpisnice i poštovani potpisnici Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite,
Pozivamo vas na online sastanak koji će biti organizovan na dan četvrtak, 23.01.2025. godine sa početkom u 16h. Vaše učešće na sastanku možete prijaviti putem ovog formulara: https://forms.gle/Vje7FZZS3FSTBAQv9
Aktuelni društveni događaji nam nameću obavezu da kao zainteresovani pojedinci i organizacije reagujemo, ali i da preduzmemo dalje korake za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite, što je trasirano zahtevima istaknutim u Inicijativi.
Nastojimo da u svakom trenutku nastupamo koherentno i u najboljem interesu svakog potpisnika Inicijative.
Kao sledeće korake u realizaciji zahteva vidimo sledeće:
- Dijalog sa sindikatima u socijalnoj zaštiti i pružanje pune podrške u organizaciji štrajka ili štrajka upozorenja zaposlenih
- Obaveštavanje javnosti o problemima u sistemu i javno zagovaranje predloga rešenja
- Javno objavljivanje saopštenja u vezi sa događajima kao što je tragedija u domu za stare „Ivanović“
- Javno pozivanje na odgovornost nadležnih u ministarstvima i u ustanovama
- Ostale slične aktivnosti
Smatramo da bez dalje konkretizacije i radikalizacije prema donosiocima odluka, ne možemo postići promene za koje smo se u Inicijativi založili, i, što je najvažnije, ne možemo da sprečimo nove tragedije.
U cilju što efikasnijeg rada, pozivamo vas da uzmete učešće na sastanku ili da nas obavestite ukoliko sa predloženim koracima niste saglasni i smatrate da predloženo ne odgovara vašim stavovima, u kom slučaju vas na vaš zahtev možemo izbrisati sa liste potpisnika Inicijative. U suprotnom, vašu ćemo podršku podrazumevati.
Na sajtu Inicijative možete još jednom pročitati tekst Inicijative, kao i urgencije koje smo bez uspeha uputili nadležnim ministarstvima: https://www.inicijativazasocijalnuzastitu.rs/
Kako nismo dobili odgovor na dostavljene dopise od 19. marta, 20. marta 2024. i prvu urgenciju od 11. juna 2024. u kome su navedeni zahtevi iz Inicijative i zahtevan sastanak, 31.12. juna 2024. godine su dostavljene nove urgencije na pisarnice oba resorna ministarstva. U urgencijama je navedeno da molimo za hitnu reakciju predstavnika ministarstva, a najkasnije u roku od 7 radnih dana.
Dana, 2. jula, od 13h do 14.50h preko Zoom platforme održan je treći po redu online stručni skup "Inicijativa za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti". Učesnici/panelisti stručnog skupa bili su:
Tatjana Daničić, psihološkinja u socijalnoj zaštiti, Društvo psihologa Srbije,
Jelena Mirković, psihološkinja u socijalnoj zaštiti, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”,
Dragoslav Pantić, pravnik, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”.
Moderatorka skupa bila je Gordana Marčetić-Radunović, socijalna radnica udruženja „Sociativa“.
Prema našoj evidenciji, skupu je prisustvovalo 35 učesnika, a prijavilo se 59. Susret ovog puta nije bio prijavljen Komori socijalne zaštite, a poziv je bio poslat svim potpisnicima (organizacijama i pojedincima/kama) Inicijative.
Cilj susreta: Razmena o mogućnostima aktivnijeg učešća kolega i koleginica koji to žele u okviru Inicijative. Takođe je jedan od ciljeva je i razmena stručne javnosti o mogućnostima zajedničkog delovanja ka donosiocima odluka, kada je u pitanju unapređenje položaja i korisnika i zaposlenih u socijalnoj zaštiti. Namenjen je svim zaposlenima javnog i civilnog sektora sistema socijalne zaštite, studentima i volonterima.
Agenda susreta:
1. Uvodno obraćanje - cilj susreta, Inicijativi, predstavljanje panelista / 5min
2. Šta je do sada urađeno i koji su procesi aktuelni u sistemu (npr. radne grupe za strategiju) /5min
3. Prvi krug pitanja – izdvojena tri najveća problema / 30min
a. izlaganje panelista
b. diskusija
4. Drugi krug pitanja "Koji su efikasne strategije komunikacije sa donosiocima odluka kada je Inicijativa u pitanju? Šta su predlozi akcije i u čemu možete da učestvujete?" / 30min
2. panelisti odgovaraju na pitanje, svako do 5min /15min
a. izlaganje panelista
b. diskusija
5. Zaključci susreta / 10min
Osnovni zaključci:
Potrebno je dalje raditi na mobilizaciji stručne javnosti, informisanju, umrežavanju sa sličnim, paralelnim inicijativama;
Izdvojeni su i popisani problemi. Sada je potrebno izdvojiti prioritetne oblasti i jednu aktivnost/predlog promene, koji želimo da ostvarimo u prvom krugu rada Inicijative – Šta je to prvo što želimo od donosioca odluka?
Plan je da se realizuje konferenciju za medije u septembru;
Potrebno je sačiniti radnu grupu, koja će voditi inicijativu, razmisliti da li imati različite radne grupe po oblastima.
U Beogradu, 9. jul 2024. godine
Veliko nam je zadovoljstvo da obavestimo stručnu javnost da Društvo socijalnih radnika Srbije, Društvo psihologa Srbije, udruženje „Sociativa“, Pedagoško društvo Srbije, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost" i Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS organizuje treći po redu onlajn stručni skup povodom "Inicijative za unapređenje socijalne zaštite". Online skup je zakazana za utorak, 02. jul 2024. od 13h do 15.00h preko Zoom platforme.
Ovaj put posebno pozivamo da se prijave kolege i koleginice koji žele da se pridruže Inicijativi svojim aktivnijem učešćem, o čemu će biti reči na skupu. Skup će predstavljati i mogućnost da svi koji su zainteresovani dobiju više informacija o načinima uključivanja aktivnijem učešću u Inicijativi.
Jedan od ciljeva je i razmena stručne javnosti o mogućnostima zajedničkog delovanja ka donosiocima odluka, kada je u pitanju napređenje položaja i korisnika i zaposlenih u socijalnoj zaštiti. Namenjen je svim zaposlenima javnog i civilnog sektora sistema socijalne zaštite, studentima i volonterima.
Panelisti/kinje na onlajn konferenciji su:
Tatjana Daničić, psiholog u socijalnoj zaštiti, Društvo psihologa Srbije
Jelena Mirković, psiholog u socijalnoj zaštiti, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”
Dragoslav Pantić, pravnik, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”
Obezbeđeno je vreme za diskusiju i komentare iz publike. Učešće je besplatno. Napominjemo da ovaj treći skup nije prijavljen Komori socijalne zaštite, te učešće na skupu ne podrazumeva obezeđenje odova za onovu licence.
Rok za prijavu učešća je do popunjavanja mesta. Ukupan broj mesta je 100.
Link za prijavu: https://forms.gle/RBEeDd8j4W2paUJfA
Pratite vesti Inicijative putem sajta: www.inicijativazasocijalnuzastitu.rs
Dobro došli!
Društvo socijalnih radnika Srbije
Udruženje „Sociativa“
Društvo psihologa Srbije
Pedagoško društvo Srbije
Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost"
Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost"
Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS
Kako nismo dobili odgovor na dostavljene dopise od 19. marta i 20. marta 2024. (vidi dole u vestima), u kome su navedeni zahtevi iz Inicijative i zahtevan sastanak, 11. juna 2024. godine su dostavljene urgencije na pisarnice oba resorna ministarstva. U urgencijama je navedeno da molimo za konsultativni sastanak u okviru 3 meseca.
U proteklom periodu realizovane su dve online nacionalne konferencije "Inicijativa za unapređenje socijalne zaštite" 16. aprila i 21. maja 2024., sa ukupno 519 registrovanh učesnika i učesnica cilju informisanja javnosti i obezbeđenja participacije u planiranju daljih koraka, imajući u vidu da od 19. marta do danas nismo dobili odgovore resornih ministarstava na dostavljene zahteve (tekst Inicijative sa zahtevom za sastanak).
Ovom prilikom se veoma zahvaljujemo svima koji su učestvovali/e, a naročito našim panelistkinjama i moderatorkama na obe konferencije: Jasmina Bogdanović, socijalna radnica, Jelica Marić Dević, socijalna radnica, Tatjana Daničić, psiholog u socijalnoj zaštiti, Društvo psihologa Srbije, Jelena Mirković, psiholog u socijalnoj zaštiti, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost", Mirjana Veljović, Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS, Suzana Jovanović, Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS, Aleksandra Bobić, psiholog, organizacija PIN – Psychosocial Innovation Network (Mreža psihosocijalnih inovacija), Sandra Perić, direktorka Komore socijalne zaštite RS, Milica Glišić, Društvo socijalnih radnika Srbije.
Takođe se zahvaljujemo i Komori socijalne zaštite RS na dosadašnjoj saradnji.
Osnovni zaključci online konferencija "Inicijativa za unapređenje socijalne zaštite" su:
1. Potrebno je ponoviti slanje dopisa i zahteva Inicijative ka resornim ministarstvima, budući da imamo novu Vladu (npr. komunicirati rok od 45 dana za organizaciju sastanak). Do danas nismo dobili odgovor na zahteve za sastancima.
2. Neophodno je organizovanje konferencije za medije, gde će šira javnost biti informisana o stanju u socijalnoj zaštiti, po mogućstvu i više konferencija za medije.
3. Ukoliko resorna ministarstva ne reaguju na gore opisane aktivnosti, potrebno je realizovati štrajk upozorenja.
4. Potrebno je sačiniti Akcioni plan sa rokovima, a sve vreme je potrebno informisanje potpisnika/ca o detaljnom planu dalje akcije sa rokovima.
5. Takođe je predlog bio da se u okviru Inicijative sačini jedno radno telo koje će biti sastavljeno od organizacija potpisnica i zainteresovanih pojedinaca.
Veliko nam je zadovoljstvo da obavestimo stručnu javnost da su Društvo socijalnih radnika Srbije, udruženje „Sociativa“, Društvo psihologa Srbije, Pedagoško društvo Srbije, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost" i Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS organizovali onlajn nacionalnu konferenciju povodom "Inicijative za unapređenje socijalne zaštite". Konferencija je zakazana za utorak, 21. maj od 13h do 15.00h preko Zoom platforme. Ovo je druga po redu konferencija istog tipa. Prva je realizovana 16. aprila 2024. godine, čiji izveštaj možete pročitati OVDE.
Cilj skupa je informisanje stručne javnost o ciljevima i koracima Inicijative i pružanje odgovora na pitanja i dileme stručne javnosti, kako bismo obezbedili mogućnost da svi koji su zainteresovani da podrže Inicijativu to učine kroz informisani pristanak. Takođe jedan od ciljeva je i razmena stručne javnosti o mogućnostima zajedničkog delovanja ka donosiocima odluka, kada je u pitanju napređenje položaja i korisnika i zaposlenih u socijalnoj zaštiti. Namenjen je svim zaposlenima javnog i civilnog sektora sistema socijalne zaštite, studentima i volonterima.
Panelistkinje na onlajn konferenciji su:
Tatjana Daničić, psiholog u socijalnoj zaštiti, Društvo psihologa Srbije
Jelena Mirković, psiholog u socijalnoj zaštiti, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”
3. Suzana Jovanović, Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS
4. Aleksandra Bobić, psiholog, organizacija PIN – Psychosocial Innovation Network (Mreža psihosocijalnih inovacija)
5. Sandra Perić, direktorka Komore socijalne zaštite RS
Moderatorka skupa je Jelica Marić Dević, socijalna radnica. Obezbeđeno je vreme za diskusiju i komentare iz publike.
Stručni skup je odoren od strane Komore socijalne zaštite RS kao nacionalna konferencija. Aktivnim učesnicima (predavačima) donosi 10 aktivnih bodova, a za pasivne učesnike donosi 5 pasivnih bodova. Učešće je besplatno.
Rok za prijavu učešća je do popunjavanja mesta. Link za prijavu: https://forms.gle/jijJy2dU6tfYwHz2A
Dobro došli!
Društvo socijalnih radnika Srbije
Udruženje „Sociativa“
Društvo psihologa Srbije
Pedagoško društvo Srbije
Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost"
Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost"
Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS
Veliko nam je zadovoljstvo da obavestimo stručnu javnost da su Društvo socijalnih radnika Srbije, udruženje „Sociativa“, Društvo psihologa Srbije, Pedagoško društvo Srbije, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost" i Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS organizovali onlajn stručni skup povodom "Inicijative. za unapređenje socijalne zaštite", za utorak, 16. aprila od 13h do 14.30h preko Zoom platforme.
Cilj skupa je informisanje stručne javnost o ciljevima i koracima Inicijative i pružanje odgovora na pitanja i dileme stručne javnosti, kako bismo obezbedili mogućnost da svi koji su zainteresovani da podrže Inicijativu to učine kroz informisani pristanak. Takođe jedan od ciljeva je i razmena stručne javnosti o mogućnostima zajedničkog delovanja ka donosiocima odluka, kada je u pitanju napređenje položaja i korisnika i zaposlenih u socijalnoj zaštiti. Namenjen je svim zaposlenima javnog i civilnog sektora sistema socijalne zaštite, studentima i volonterima.
Panelistkinje na događaju su:
1. Tatjana Daničić, psiholog u socijalnoj zaštiti, Društvo psihologa Srbije
2. Jelena Mirković, psiholog u socijalnoj zaštiti, Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu “Nezavisnost”
3. Mirjana Veljović, Republički sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti RS
4. Sandra Perić, direktorka Komora socijalne zaštite RS
5. Aleksandra Bobić, psiholog, organizacija PIN – Psychosocial Innovation Network (Mreža psihosocijalnih inovacija)
Događaj je registrovan pri Komori socijalne zaštite RS kao nacionalna konferencija i za aktivne učesnike donosi 10 aktivnih bodova, a za pasivno učesnike donosi 5 pasivnih bodova.
Rok za prijavu je 15. aprila 2024., do kraja dana, odnosno popunjavanja mesta.
Link za prijavu: https://forms.gle/4TV9UcsM36s51Dj4A
Dobro došli!
Društvo socijalnih radnika Srbije
Udruženje „Sociativa“
Društvo psihologa Srbije
Pedagoško društvo Srbije
Sindikat Gradskog centra za socijalni rad u Beograd "Nezavisnost"
Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti Republike Srbije
Poštovane i drage kolege i koleginice,
Obaveštavamo vas da je incijativa predata i Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.
U Beogradu, 20.3.2024.
Srdačan pozdrav,
Tim Inicijative
Poštovane i drage kolege i koleginice,
Obaveštavamo vas da je incijativa predata Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Uz dopis kao prilog predat i potpisan tekst inicijative. Sutra će biti predat zahtev i Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.
Srećan Međunarodni dan socijalnog rada, 19.3.2024..
Srdačan pozdrav,
Tim Inicijative